Dijital Diş Hekimliği


Gelişen teknoloji, günlük hayatımızı değiştirirken diş hekimliğini de yeni ve heyecan verici şekillerde etkiliyor. Dental sektördeki en son yenilikler, diş hekimi koltuğunda daha az zaman geçirilmesi, daha fazla hasta konforu ve çok daha iyi sonuçlar anlamına geliyor. CEREC adı verilen çığır açan bir cihaz sayesinde doğal seramik malzemeler ile dişler daha hızlı ve estetik şekilde onarılabiliyor.

CEREC Nedir?

CEREC, (Chairside Economical Restoration of Esthetic Ceramics) estetik seramik restorasyonların hasta diş hekimi koltuğundayken uygulanması anlamına gelen bir kısaltmadır. Daha açık söylemek gerekirse, bir diş hekiminin, hastanın mevcut dişlerinin doğal rengine uygun, yüksek kaliteli bir seramik malzeme kullanarak hasarlı veya kötü görünümlü dişlerini tek bir seansta uygun bir maliyetle onarabileceği anlamına gelmektedir.

Bu teknoloji, arkasında yirmi yıldan uzun geçmişi bulunan klinik araştırmalar ve pratik tecrübe ile son derece güvenli bir uygulamadır. CEREC teknolojisi kullanılarak dünya çapında bugüne kadar sekiz milyondan fazla diş onarımı gerçekleştirilmiştir.

Kliniğimizde yapılan uygulamada ; ağzı içi bir kamera, bilgisayar ve freze makinesini tek bir cihazda içeren CAD / CAM (Bilgisayar Destekli Tasarım / Bilgisayar Destekli Üretim) teknolojisini kullanıyoruz. Diş hekiminiz hasarlı dişinizin resmini çekmek için özel bir ağız içi kamera kullanır. Bu optik izlenim, CAD teknolojisinin kullanıldığı bilgisayar ekranına aktarılır. Daha sonra, CAM cihazı otomatik olarak sizin diş ve ağız yapınıza uygun restorasyonu oluşturur. Son olarak, diş hekiminiz yeni restorasyonu diş yüzeyinize uygular. Tüm işlem yaklaşık bir saat sürer. Bu süreci kendinizi evinizde hissetmeniz için tasarladığımız bekleme salonumuzda, geniş kütüphanemizden yararlanarak veya zeka oyunları oynayarak geçirebilirsiniz.

 

Peki bu yenilik hastalarımız için ne anlama geliyor?

CEREC teknolojisi ile onarılan veya yenilenen dişleriniz doğal görünümlüdür, ağzınızdaki doku ile uyumludur, aşındırıcı değildir ve plağa dayanıklıdır. Geleneksel tedavilerde yer alan ikinci ziyaret bu teknoloji sayesinde ortadan kalkmıştır. CEREC’in yirmi yılı aşkın bir süredir devam eden klinik araştırma ve dokümantasyon çalışmaları bulunmaktadır. Restorasyonların güvenli ve etkili olduğu kanıtlanmıştır.

CEREC’in Yararları

  • Tek ziyaret kolaylığı
  • Yüksek teknoloji netliği
  • Doğal, diş renginde restorasyon
  • Biyouyumlu, aşınma önleyici ve plağa dayanıklı seramik malzemeler
  • Metal ve amalgam dolgu içermez
  • Sağlıklı diş tabakasının büyük kısmı korunur
  • Uzun ömürlü ve doğal sonuçlar elde edilir.

 

Estetik Diş Hekimi Dr. Dt. Ferruh Semir Smail

BAHÇEŞEHİR ORTODONTİ

Tedavi Hakkında Bilgi Alın