Diş Eti Hastalıkları


Güzel bir gülümseme, kişiler arasındaki iletişimin ve kendini ifade etmenin ilk basamağıdır. Güzel bir gülüşün en önemli unsurları diş ve diş etleridir. Diş etlerinin sağlığı, rengi, boyutu, şekli ve bütünlüğü ve dişlerin şekli boyutları gülüşü etkiler. Bunlar;

  • Gummy Smile: Konuşurken veya gülerken diş etlerinin fazla görünmesi. Çoğunlukla yapısaldır.
  • Asimetrik Görünüm: Dişlerin diş eti seviyelerinin belirli bir şekli ve standardı vardır, bu uyumun bozulması, seviyenin aşağıda veya yukarıda konumlanması asimetrik bir görüntüye yol açar.
  • Diş Eti Büyümesi: Diş eti iltihabı, hipertansiyon, epilepsi ve bağışıklık sistemini baskılayan bazı ilaçların kullanılması, ağız solunumu büyümeye yol açar. Bu da dişlerin kısa görünmesine neden olur. Bu görüntünün yanı sıra diş etinin sağlığını devam ettirmek zorlaşır. Diş ile diş eti arasında cep olarak isimlendirilen boşluk meydana gelir. Cepler bakterilerin gelişmesine uygun bir barınak oluşturur. Fırçalama sırasında cep içerisine ulaşılamadığı için bakteriler uzaklaştırılamaz, dişleri destekleyen dokularda yıkıma dolayısıyla diş kaybına yol açar.

  • Diş Etinin Rengi: Sağlıklı diş etleri mat ve soluk pembedir. Diş eti iltihabı (gingivitis veya periodontitis) oluştuğunda renk kırmızı, morumsu-kırmızı olur ve yüzeyi parlaklaşır. Kahverengi diş etleri ise ırka, kişilerin ten rengine, sigaraya ya da addison hastalığı gibi bazı hastalıklara bağlı olabilir. Hiperpigmentasyon adı verilen bu durum, cildin , saçın rengini de sağlayan melanin adı verilen pigmentlerin fazla birikmesi sonucu oluşur.
  • Diş Eti Çekilmesi: Yanlış fırçalama, sert diş fırçası kullanma, diş sıkma ve çapraşıklık çekilmeye yol açar. Çekilme tek bir dişte, birkaç dişte ya da tüm dişlerde görülebilir.Tüm bu problemlerin tedavisi oldukça kolaydır. Eğer sorun sadece diş eti iltihabına (gingivitis) bağlı ise diştaşı temizliği ve ağız hijyeninin sizin tarafınızdan, size uygun araç ve yöntemlerle sağlanması iltihabı ortadan kaldırır. Diş etlerinin rengi ve şişmeye bağlı şekil bozukluğu düzelir. Hiperpigmentasyon durumunda lazer ile diş etinin üst tabakası soyulur. Ancak tekrarlama olasılığı vardır.

Diş eti büyümesi, diş etlerindeki asimetri ve diş boylarının uzatılması gingivektomi işlemi ile gerçekleştirilir. Gingivektomi çıkartılması gereken doku miktarına ve bölgenin genişliğine bağlı olarak birkaç dakika ile 45 dakika kadar süre gerektiren minor cerrahi uygulamadır. Diş etlerinin uyuşturulmasını takiben lazer ile yapılır. Lazer ile yapıldığında kanama azdır ve iyileşme hızlıdır.

Diş eti çekilmeleri, serbest diş eti ve bağ dokusu greftleri uygulanarak tedavi edilir.

Tüm bu işlemler sağlık, fonksiyon, estetik ve güzel bir gülümseme sağlar.

 

Prof. Dr. ÜLKÜ NOYAN

BAHÇEŞEHİR ORTODONTİ

Tedavi Hakkında Bilgi Alın