Beyazlatma


 

Dişler neden sararır?

Dişler rengini ve parlaklığını kahve, çay, şekerli içecekler gibi sebeplerle kaybediyor olsa da bu gibi etkileri düzenli fırçalamayla ortadan kaldırmak genellikle mümkündür. Öte yandan, sarı dişlerin öncelikli sebebi diş yüzeyinin altında gizlidir. Mine tabakasının altında dentin adı verilen sarımsı renkteki diş tabakası bulunur. Diş mineniz asitli yiyecekler, diş gıcırdatma, çizikler veya yaşa bağlı sebeplerle aşındığı zaman bu sarımsı tabaka yüzeye çıkmaya ve dişlerinizin daha sarı görünmesine sebep olmaya başlar. Mine tabakasının kalınlığı ve dentin tabakasının rengindeki farklılıklarda genetik faktörler de büyük rol oynar.

Dişleri beyazlatmanın iki yöntemi vardır.

Birincisi, diş hekimi gözetiminde, mine tabakasının içine işleyerek dentinin sarı rengini değiştirecek beyazlatıcı içerikli ürünler kullanmak, ikincisi ise “beyazlatıcı” adı altında satılan ve diş yüzeyinizdeki yüzeysel lekeleri geçirmek için tasarlanan ürünlerden faydalanmaktır.

Bu noktada bilinmesi gereken, ilk yöntemin daha etkili ve daha kalıcı olmanın yanı sıra, doğru uygulandığında daha az zararlı olduğudur. Aşındırma temelli beyazlatma metodu yalnızca yüzeydeki lekeler için işe yarar ve dentin tabakasına etki edemez. Ayrıca bu malzemeler doğru kullanılmadığı takdirde diş minenizi daha da çok aşındırarak dişlerinizin hem görünüşüne hem de sağlığınıza zarar verebilir.

Bu yüzden birçok diş hekimi, aslında çok az etkisi olan veya hiç etkisi bulunmayan “beyazlatıcı” diş macunlarının kullanımını önermez. Ayrıca bu ürünlerden doğru içeriğe sahip olanların da dişinize basit bir fırçalamayla etki etmesi mümkün değildir çünkü diş yüzeyinizde en az yirmi dakika boyunca bekletilmesi gerekir.

Bunun için diş beyazlatmadaki en etkili ve daha önemlisi en sağlıklı yöntem, diş hekimi gözetiminde uygulanacak profesyonel beyazlatma tedavilerine başvurmaktır. Diş hekiminiz muayenehane veya evde yapılacak beyazlatma tedavisi için uygun görülen malzeme ve süreyi belirleyerek diş minenizin zedelenmemesine özen gösterecektir.

Diğer yandan, beyaz dişlere sahip olmanın en etkili yolunun çocuk yaştan itibaren aşındırma riski bulunmayan diş macunlarıyla düzenli fırçalama ve diş ipi kullanımı olduğu unutulmamalıdır. Çok sık çay, kahve, kırmızı şarap gibi dişleri boyama özelliği bulunan içecek tüketimi, tütün kullanımı ve sürekli kullanılan bazı ilaçlar da diş rengini olumsuz etkileyebilmektedir.

Dişleriniz beyazlatılırken birinci öncelik ağız ve diş sağlığınızın korunması olmalıdır. Güvenli ve sağlıklı diş beyazlatma ile daha güzel gülüşler için Bahçeşehir Ortodonti’deki uzman hekimlerimizden randevu alabilirsiniz!  

Tedavi Hakkında Bilgi Alın